Integracja Sensoryczna (SI)

Jakby tej rehabilitacji było mało, mama dodatkowo wozi mnie do jeszcze innego gabinetu prywatnego na rehabilitację metodą NDT-Bobath z wykorzystaniem elementów SI. Ale nie ma co narzekać. Tam jest o tyle lepiej, że jest dużo fajnych rzeczy: huśtawka, hamak, drabinki, ławeczka - prawdziwa "siłka". Nawet są lustra - więc nieraz oglądam swoją wielką klatę i kaloryfer na brzuszku. No i zajmują się mną aż 2 panie! Oczywiście wpadają też różni moi koledzy więc nieraz wspólnie pogaworzymy. Jest nieźle!
si.jpg


SI na turnusie w Krynicy
W czasie zajęć z SI na turnusie mogłem się wyluzować i pokazać. Bezproblemowo się huśtałem wykonując przy tym ćwiczenia przekroczenia linii środka, kołysałem się w hamaku, sprawdzałem całym ciałem różnego rodzaju faktury. Chodziłem też po super długim wężu. Jestem jak artysta cyrkowy:)
si1.jpg
SI mam w przedszkolu, na turnusach i w ramach rehabilitacji gabinetach prywatnych.
Bodźce płynące ze środowiska jak również z własnego ciała są odbierane i przekazywane do odpowiednich części układu nerwowego, który z kolei ma za zadanie je zinterpretować i odpowiedzieć na nie. Właściwe działanie tego układu na każdym etapie, określamy integracją sensoryczną. Układ nerwowy człowieka odbiera i rejestruje bodźce płynące z podstawowych zmysłów: dotyku, smaku, wzroku i słuchu, ale również równowagi i czucia głębokiego.
Nieprawidłowości w funkcjonowaniu któregoś z układów sensorycznych mogą skutkować np.:
1. nieprawidłowym napięciem mięśniowym
2. problemami z koncentracją uwagi
3. nadwrażliwością na dotyk manifestującą się unikaniem niektórych ubrań, zabaw w piasku, zabaw plasteliną
4. unikaniem huśtawek, zjeżdżalni, karuzeli itp.
Terapia SI odbywa się na sali, gdzie najważniejszą jej częścią jest sprzęt podwieszany. Dodatkowo sala jest wyposażona w wiele pomocy do stymulowania systemu dotykowego, słuchowego, wzrokowego.