Zabawy paluszkowe i masażyki

Zabawy paluszkowe i masażyki -metoda wczesnego wspomagania rozwoju dziecka

Ważyła sroczka kaszkę", "Idzie kominiarz", "Raczek" to moje ulubione zabawy paluszkowe. Przez pierwsze 1,5 roku mojego życia potrafiłem mamę i babcię zamęczyć prosząc o jeszcze, jeszcze. Teraz to sam na własnej rączce próbuję pokazać "Ważyła sroczka" A masażyki? Z pomocą książki "Przytulanki czyli wierszyki na dziecięce masażyki. Zabawy relacyjno-relaksujące" mama relaksuje mnie i mojego brata. Taka terapia to się rozumie!!
paluszki.jpg


Przekazywane od pokoleń proste zabawy paluszkowe mają tak pozytywny wpływ na rozwój małego dziecka, że z powodzeniem można je uznać za technikę terapeutyczną dla dzieci i ich rodzicow. Zabawy te przede wszystkim bardzo angażują dziecko, wywołując u niego śmiech i radość, a dziecko bardzo szybko przejmuje inicjatywę próbując powtórzyć pewne ruchy i słowa. Zabawy paluszkowe poprawiają sprawność manualną, która jest potrzebna przy wykonywaniu precyzyjnych ruchów ręki (np. przy pisaniu i malowaniu).
W trakcie codziennych zabaw rodziców z dzieckiem warto znaleźć stałe miejsce dla zabaw opartych na dotyku, które nazywane są masażykami. Zabawy te powstały z myślą o dzieciach i rodzicach, aby pogłębiać ich więź uczuciową i fizyczną, która tworzy się jeszcze przed narodzinami dziecka. Masażyki uczą dziecko: orientacji we własnym ciele, pomagają poznać kierunki (góra-dół, lewo-prawo) i pozwalają mu doznawać różnego rodzaju bodźce dotykowe. Masażyki pomagają również dziecku skoncentrować się na sobie, swoim ciele, dzięki czemu się ono uspokaja, odpręża.