Metoda Castillo Moralesa

Co się dzieje? Leżę na plecach, a mama uciska różne punkty na mojej twarzy oraz wykonuje inne ćwiczenia na mojej buźce. Jak by tego było mało wykonuje masaż również wewnątrz buzi powtarzając, że to dla mojego dobra i że są to zalecenia neurologopedy. Mam dosyć! Dopiero skończyłem 2 miesiące, a już poddawany jestem ciągłym "naciskom". Niech no tylko wyrosną mi ząbki!
No i ząbki wyrosły!!!

cm_zabki.jpg

Teraz nie tylko mam masowaną buźkę, ale również muszę myć zęby i nadal regularnie odwiedzać ortodontę w Krakowie. W trakcie wizyty pani doktor sprawdza m.in. czy prawidłowo odgryzam, przeżuwam i połykam jedzenie. I to jest najlepszy moment - bo jeść to ja uwielbiam :

cm_jedzenie.jpg


Metoda ustno-twarzowej terapii regulacyjnej polega na stymulacji mięśni biorących udział w procesie mowy: mięśni oddechowych i klatki piersiowej, mięśni kontrolujących ustawianie głowy, mięśni twarzy i jamy ustnej.
U noworodków i niemowląt nieprawidłowe napięcie tych mięśni prowadzi do trudności w domykaniu ust, uchwyceniu piersi, ssaniu, połykaniu, później w życiu. Te same partie mięśni biorą udział w produkcji dźwięków mowy, zatem trudności ruchowe w zakresie funkcji fizjologicznych przyczyniają się do zaburzeń artykulacji.
Techniki, których używa się w metodzie Castillo Moralesa to: dotyk, rozciąganie, ucisk, rozcieranie, wibracja.

cm.jpg

Rys. Kontrola żuchwy
(Źródło: "Wczesne wspomaganie rozwoju psychomotorycznegozałego dziecka
z zastosowaniem metody Castillo Moralesa " dr Anna Regner)

Leczeniem uzupełniającym jest leczenie ortodontyczne np. stymulacyjnymi płytkami podniebiennymi z guzikami. Płytki podniebienne są dopasowywane indywidualnie. Płytki najczęściej wspomagają terapię dzieci z Zespołem Downa, ze względu na obniżone napięcie mięśni. Wspomaganie leczenia podniebienną płytką stymulacyjną powoduje podniesienie języka do góry i cofnięcie go, aktywizację wargi górnej, kontakt obu warg, ułatwienie oddychania nosem, polepszenie wzorców ssania i połykania.